Tutvu koguduse uute liikmetega – 2023. aasta aprillikuu leerilapsed

Vasakult: 1. rida: Triin Käpp, Jaan Lahe, Natali Koppel, Arabella Vallsalu, Miia Heleene Utsal, Marin Sulomägi, Anneliis Aettik, Naatan Haamer. 2. rida: Külli Kuusik, Kristjan Kullamaa, Rando Käsper, Janika Villmann, Taavi Leok, Ahto Kangur.

16. aprillil oli meie koguduses taas leeripüha ning oleme kasvanud taas suuremaks ja rikkamaks uute armsate inimeste võrra. Küsisime neilt mõned küsimused nende kogudusse tulemise ja enda tutvustamise kohta ning palusime soovitust pühapäevaseks ajaveetmiseks kas raamatuga või muul viisil.
Võtame tänulikult vastu uued õed-vennad Issandas ja palume temalt õnnistust nii neile kui tervele meie kogudusele. Et me koos võiksime rõõmustada ja käia mööda elu tasaseid teeradu.

Janika Villmann

Olen Janika elan ja töötan Tartus. Abikaasaga oleme paar juba 30 aastat. Meil on kaks last, täiskasvanud tütar ja poeg. Tütrel on kaks imearmast tütart. Olen üliõnnelik vanaema. Töötan Tartu Ülikooli Kliinikumis õendusjuhina. Tartu Ülikooli-Jaani kogudusse juhtis mind usk, lootus ja armastus! Leeriõpetuse käigus meeldis mulle väga usundiõpetuse kokkuvõtlik ettekanne. Pühapäevaks soovitan kõigile RMK matkaradu! Minu lemmikud on Meenikunno soo/raba ja Selli- Sillaotsa matkarada.

Külli Kuusik

Olen abikaasa, ema, tütar, sõber, kolleeg – mitu rolli nagu enamikul meist. Pärit olen Avinurme kandist (tervitus kõikidele selle kandi inimestele). Tartusse tulin peale keskkooli lõppu ja nüüdseks olen juba rohkem kui poole elust Tartus elanud. Päevatööd teen Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekanaadis, nõustan tudengeid ja õppekorraldajaid. Vabal ajal toimetan kõige meelsamini köögis, aga natuke tegelen ka tervisespordiga, õpin ja loen. Tartu Ülikooli-Jaani kogudusse tulin seetõttu, et asusin sügisel õppima usuteaduskonda ja tänu sellele sattusin Jaani kirikusse usuteaduskonna õppejõudude jutlusi kuulama. Siis sain aru, et see kirik ja kogudus sobivad mulle ja nii oligi lihtne see palju aastaid kaalutud samm lõpuks ära teha. Leerikursuse käigus õppisin tundma jumalateenistuse korda ja sain teada, et luteri kirikus on ühispiht. Peale pühapäevast teenistust soovitan: tehke süüa! Eriti tore on, kui saate seda kellegagi koos teha. Toiduvalmistamine pakub midagi kõikidele meeltele ja kui on kus, millest ja kellele süüa teha, siis on põhjust olla väga tänulik. Lugeda soovitaksin Tove Janssoni „Suveraamatut“. Väga hästi seletada, miks see on hea raamat, ei oskagi. Aga kui selle sisuga kaasa minna, siis on see lummav.

Miia Heleene Utsal

Minu nimi on Miia Heleene Utsal ja ma olen pärit Haanjast. Minu südame on võitnud laskesuusatamine ja sellega olen tegelenud nüüdseks juba kümme aastat. Tartusse kolisin ma kaks aastat tagasi, et asuda Tartu Ülikoolis õppima kehalise kasvatuse ja spordi erialal. Noorsportlasena on mulle tähtsaks saanud tervisliku toitumise teema, sest olen pidanud aastate jooksul ise nende probleemidega silmitsi seisma. Juba väiksest peale olen ma tegelenud laulmisega, see on tegevus, mis toidab minu hinge. Väga tähtsaks pean ma enesearengut ja vaimset kasvamist. Hobina tegelen veel sisuloome ja modellindusega.
Leerikursuse käigus puudutas mind enim tund, kus me seletasime lahti kümmet käsku. Viies käsk ütleb, et “sina ei tohi tappa” ja Naatan tõi selle juures väga hea näite. Ta seletas, et see tähendab ka seda, et kui laps vajab oma vanemate tähelepanu/lähedust, siis lapsevanema kohus on see vajadus rahuldada ja mitte kasutada seda nt karistusmeetodina halva käitumise pärast. Tähtis on see, et me peaksime meeles, et see käsk tähendab, et me ei teeks kurja ei füüsiliselt ega ka hingeliselt ning märkaksime, kui keegi vajab meie abi.
Ma olen alati teadnud, et ühel päeval ma jõuan Jumala ja usu juurde. See on tänu vanaemale minuga kaasas käinud väiksest peale. Juba lapsena ma teadsin, et oma leeriõnnistamisel kannan ma just seda üle saja-aastast vana-vanaema pulmakleiti. Kuigi kiriku ukseni tõi mind mu hea sõber, siis kirikusse ma jäin just oma vanaema, koguduse ja hingelise äratundmise pärast.
Raamat mida iga inimene peaks vähemalt korra, kui mitte 100 korda oma elu jooksul lugema, on „Väike Prints“. See on nagu Piibel, mis aitab elu näha mitmest vaatevinklist ja tuletab meelde, mis elus tõeliselt tähtis on. Kuid hea on see, et Piiblist on ta oluliselt lühem!

Natali Koppel

Mina olen Natali, õpin Tartu Ülikoolis teist aastat materjaliteadust. Olen pärit Saaremaalt. Vabal ajal meeldib mulle olla füüsiliselt aktiivne või diskuteerida. Jaani kirikut soovitasid mulle lähedased ning mulle väga meeldib meie kiriku seos Tartu Ülikooliga. Leerikursuse käigus sain uue vaate kümnele käsule ning lisaks sain teada, et ristimiskivide paiknemine on läbi aja liikunud uste lähedusest hoopis altari ette. Pühapäeviti peale jumalateenistust soovitaksin kõigil minna loodusesse ja sealhulgas kindlasti ka looduse eest hoolitseda.

Anneliis Aettik

Minu nimi on Anneliis, olen pärit Tallinnast, kuid hetkel elan Tartus ning olen kodune ema oma väiksele pojale. Tartu Ülikooli-Jaani kogudusse sattusin, kuna mul on plaanis selles kirikus abielluda. Leerikursuse käigus sain teada, et kirik ei ole ainult kirik vaid selle ümber on erinevaid struktuure. Mina soovitaksin kõigil lugeda raamatut “Milline on taevas?”.

Kristjan Kullamaa

Olen pärit Tartust. Olen sõbralik ja suhtlemisaldis inimene. Mulle meeldib väga eneseareng ja igasugused uued väljakutsed. Igapäevaselt tegelen kõrgtööde ja regulaarsete treeningutega. Miks valisin Tartu Ülikooli-Jaani koguduse? Minu neiu on juba pikka aega selle kirikuga seotud olnud ning otsustasin ka ise selle valida. Leerikursusest jäävad mulle meelde harivad vestlused elust, usust ja inimese rollist siin maailmas. Ühtlasi õppisin, et usk on inimese elus väga hea suunanäitaja. Raamatusoovitusena pakun välja Paulo Coelho „Alkeemiku“ ning peale pühapäevast jumalateenistust soovitan kindlasti teha ühe jalutuskäigu värskes õhus.

Elli Maria Mäesalu

Olen Elli Maria, tulen Tartust ja töötan esteetilise meditsiini valdkonnas.
Tartu Ülikooli-Jaani kogudusse sattusin selle tõttu, et mind palus mu sõbranna, et minust saaks tema lapse ristiema. Tema valis lapse ristimiseks just Tartu Ülikooli Jaani koguduse. Põnev fakt leerikursuselt: sain teada, et keegi ei tea, mis on tegelikult musta kasti sees Mekas. Kõigil koguduseliikmetel peale pühapäevast teenistust soovitaksin võtta aeg maha ja pidada oma lähedastega mõnusat lõunasööki/pannkoogihommikut.

Ahto Kangur

Olen oma olemuselt lihtsa ja tihti praktilise maailmanägemusega inimene, kes hindab inimestes ausust ja otsekohesust. Olen pärit Viljandimaalt, kuid enamuse oma iseseisvast elust toimetanud seotult Tartuga. Mulle on oluline minu pere ja minu lähedased ning nende heaolu. Tööalaselt olen pikaaegselt seotud ülikoolieluga ning toimetan tänagi õppejõu ja teadlasena. Tartu Ülikooli-Jaani kogudusse suunasid mind erinevad soovitused ja enda varasem positiivne kogemus. Teadsin varem, et kirikuaasta on väga selge ülesehitusega ja ajalooliselt pika traditsiooniga, kuid leerikursuse käigus sain uut infot, et kirikukalendri tegevused on sisuliselt, väikesete valikutega küll, õpetajale ette antud.
Koguduseliikmetele soovitaksin lugemiseks: Beth Moore & Friends „Voices of the Faithful“. Metsaga seotud ja metsa-armastava inimesena soovitaksin koguduseliikmetele peale pühapäevast teenistust võimalusel leida aega perega koosolemiseks ning metsa minekuks (need kaks soovitan võimalusel ühildada!). Ja püüdke leida üles ka käesoleva aasta aastapuu – harilik mänd!

Taavi Leok

Olen pärit Võrumaalt, 30-aastane meesterahvas ja tegelen igapäevaselt ettevõtlusega. Sattusin Tartu Ülikooli-Jaani kogudusse kuna tuleval suvel on plaanis siin abielluda. Leerikursuselt sain teada erinevate usukultuuride kohta. Soovitan koguduseliikmetele peale pühapäevast jumalateenistust minna loodusesse oma mõtteid analüüsima.

Arabella Vallsalu

Olen Arabella. Tulen Paldiskist ning alustasin sel sügisel õpinguid Tartu Ülikoolis. Minu elus on erilisel kohal teater ja muusika. Tartu Ülikooli-Jaani kogudusse juhtisid mind mu sisetunne ja mõned tuttavad. Leerikursuse kokkuvõtteks tsiteeriksin Sokratest: „Ma tean ainult seda, et ma midagi ei tea.“ Raamat, mida soovitan lugeda – Maurice Maeterlincki „Sinilind“.

Marin Sulomägi

Olen 21-aastane Marin, pärit Tartust. Olen sattunud siia kirikusse varem linnas jalutades ja mu sõbranna pidas siin pulmi, nii sattusin ka mina siia. Leerikursus oli väga põnev, silmaringi avardav ja hariv. Minus tekkis kindlasti suurem huvi kiriku vastu. Kuuldu andis mulle mitmeid mõtteid, kuidas oma suhteid mõtestada teatud olukordades. Minu soovitus pühapäeva veetmiseks on veeta aega oma perega.

 

Teksti pani kokku Katre Illak, keelt toimetas Eva Mõtte.

Foto: Karmo Keevend.